istanbul

warning: Creating default object from empty value in /home/unutulmaz/domains/unutulmaz.net/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

SULTANAHMET MEYDANI (Istanbul)

Turistleriyem maneviyatiyla,tarihiyle dünyaca ünlü bir meydan diyebiliriz Sultanahmet meydani hakkinda:

Üç imparatorluk gördü

HEKİMOĞLU ALİ PAŞA CAMİİ

Hekimoglu Ali pasa cami hakkinda merak edilenler ve bilinmek istenenler kisca burda bulabirisniz.

Hekimoğlu Ali Paşa Camii, İstanbul'un Fatih ilçesinde, Davutpaşa mahallesinde Kızılelma caddesi ile Hekimoğlu Ali Paşa caddesi kavşağında Osmanlı döneminden kalma bir camidir. 1734-1735 yılları arasında inşa edilmiştir. Üç kere sadrazamlık yapmış olan Hekimoğlu Ali Paşa adına yapılmıştır. Mimarları Çuhadar Ömer Ağa ile Hacı Mustafa Ağa'dır.

HIRKA-İ ŞERİF CAMİİ

İstanbul, Fatih İlçesi'nde Fevzi Paşa ana caddesinden aşağı giden Hırka-i Şerif Caddesi'nin bitiminden başlayan Keçeciler Caddesi üzerinde, Atikali semti sınırları içinde Hırka-i Şerif Mahallesi'nde yer alan ve Fatih'in maneviyatını yansıtan camii. İstanbul'un dini folklorunda çok önemli bir yere sahip olan bu camii Hz.Muhammed (s.a.v)'in Üveys el-Karani'ye (Veysel Karani Hazretlerine) hediye ettiği hırkanın (Hırka-ı Şerif) muhafaza ve ziyaret edilmesi için 1851'de Padişah Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılmıştır.

Bilindik Meydanlar /Caddeler

Kalabaligin, igne atsan yere düsmedigi zamanlarda bilindik meydanlar dolar tasar.

Söhretli Sultanahmet Camii Hakkinda Bilinmeyenler!

Padişah toprak taşıdı
Artik temel atma zamani gelmisti. 1609 yilinin günesli bir gününde, basta padisah olmak üzere, devlet erkani insaatin yapilacagi yere geldi.
Ayni yüzyilda yasayan Evliya Çelebi, temel atma merasimini söyle anlatiyor:

Yıldız Camii

Camilerin isimlerinide gelisi güzel koyulmadiginin dikkatini cekerim.Herbir ismin hikayesi ayri.

(İstanbul’un Beşiktaş İlçesi’nde Yıldız Sarayı girişinde 1885 tarihli cami)

İstanbul’un Beşiktaş İlçesi’nde Yıldız Sarayı girişinde yer almaktadır. Bânîsi Sultan II. Abdülhamid’in (1876–1909) isminden dolayı Hamidiye olarak adlandırılsa da daha çok Yıldız Camii olarak tanınmaktadır.

Sümbülefendi Camisi

Istanbul"u Istanbul yapan öncelikle camileridir.Iste bu manevi degerler sayesinde ayakta yenilmeden durabilmektedir.Biz bu degerlere sahip cikmadikca unutulmaya ve harap olmaya mahkumdur.

YEni CAMI

Iste yine mükemmel bir yapi olan Yeni Cami hakkindaki bilgileri paylasmaya.